Winiarstwo kojarzy się raczej z Węgrami, czy Włochami przeciętnemu Polakowi, tymczasem nie tylko są one bardzo popularne w Polsce na Dolnym Śląsku, ziemi Lubuskiej, czy na Podkarpaciu. Są one w Małopolsce. Najwyżej położona z nich jest na Spiszu. Leży w urokliwym miejscu z pięknym widokiem i niełatwym dostępem. Aby do niej dotrzeć trzeba wspinać się pod górę blisko kilometr.
– Każdy kto do nas przychodzi mówi, ze nasza winnica to taka ekstremalna… – śmieje się Elżbieta Jachera, właścicielka najwyżej położonej winnicy z trudnym dostępem. Wyjaśnia, że pomysł na jej powstanie zrodził się w roku 2005 i był pokłosiem jej wycieczek z mężem w miejsca, gdzie były winnice.
– Mężowi tak się one spodobały, że postanowił, że zacznie od paru krzaczków i tak to się zaczęło. Najpierw posadziliśmy nieodpowiednie do naszych warunków odmiany. W końcu pojechaliśmy po specjalne dla naszego klimatu do Estonii. Były to winorośla mrozoodporne – mówi pani Elżbieta. Wyjaśnia, ze jej mąż przeczytał że są takie dwie odmiany Vajarne Sinine i Zilga, które właśnie wytrzymują temperatury od – 35 do 40 stopni i stwierdził, że sprawdzą się one na Spiszu.
Winnica Państwa Jacherów leży na stoku południowym 600 m npm. Dookoła jest las, a góry widać piękne i malownicze krajobrazy. Warto jednak pamiętać, że Spisz już wieki temu był związany z węgierskim szlakiem winnym. To dlatego potencjał w uprawie winorośli widzi wójt tej spiskiej gminy Łapsze Niżne. – Marzy mi się, żeby powstała taka marka pod tytułem „Spiska Toskania” – nie ukrywa swych marzeń Jakub Jamróz, wójt gminy Łapsze Niżne.
Tekst i zdjęcia: Beata Szkaradzińska