Romowie z Krośnicy mają udokumentowane swą historię i wspomnienia. Właśnie wyszła o nich broszura pt. Krośnica 2021. „Romowie wczoraj i dziś” oraz został zrealizowany film dokumentalny pt. „Romowie wczoraj i dziś”. W obu realizacjach mówią oni o sobie, o swych przodkach. Dzielą się wspomnieniami i marzeniami.
To dzięki tej publikacji wiemy, że Romowie byli na tych terenach już w XVII wieku! Są oni bowiem podani w metrykach kościelnych już w 1647 roku, a w 1724 roku Marcin i Katarzyna, właśnie Romowie będąc parafianami w Krościenku nad Dunajcem chrzcili w tutejszym kościele swoje dziecko.
Zgodnie z zapisami kościelnymi 1870 roku na tym terenie były rodziny romskie: Ciórejów, Mirgów i Szczerbów.
Z kolei także dzięki filmowi i publikacji wiemy, że osadę na Krośniczanką założył Sebastian Ciureja z zawodu kowal, jego żona Anna Szczerba pochodziła z Szlembarku. Jego potomkami byli trzej synowie: Antoni, Józef i Adam. Teraz w osadzie żyją ich dzieci, wnuki, ich potomkowie z rodzinami. Sa to cztery rodziny: Oraczkowie, Ciureje, Czureje i Mirgowie.
Antoni miał on 8 dzieci: Stefana, Antoniego, Mieczysława i Józefa oraz córki Annę, Józefę, Agnieszkę i Marię. Józef 10 dzieci: Józefa, Jana, Marka, Mirka i Andrzeja oraz córki: Grażynę, Krystynę, Zofię, Wandę i Monikę. Wójt Romski Jan jest jego synem. Adam miał też 10 dzieci: Stanisława, Joannę, Anielę, Wiktorię, Jerzego, Adama, Zofię, Mieczysława, Krystynę i Sebastiana.
Romowie zawsze żyli w zgodzie z mieszkańcami Krośnicy. Dziś mają kolejne marzenia. Chcą mieć dobre życie i prace. Młodzi chcą teraz żyć na wyższym standardzie. Niektórzy pracują za granicą i tylko odwiedzają rodzinę w osadzie. Dla nich bowiem rodzina jest najważniejsza. Romowie kierują się swymi zasadami, obyczajami i prawem. Ważne są dla nich dzieci, które towarzyszą im wszędzie. Widać to zresztą na wszystkich zdjęciach publikacji i na filmie.
Projekt „ Romowie wczoraj i dziś” zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, a przekazanej przez Wojewodę Małopolskiego. Jego wnioskodawcą była Gmina Krościenko nad Dunajcem, a wykonawcą: Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.
Beata Szkaradzińska
Gdzie można obejrzeć film??? proszę o kontakt 🤗