100 lat temu Muzeum Tatrzańskie, które powstało 133 lata temu, wzbogaciło się o pierwszą murowaną siedzibę. Teraz ma już kilka budynków w samym Zakopanem, ma też w Jurgowie i w Łopusznej. Świętuje ten jubileusz wystawami i wydarzeniami.
W budynku głównym jest wystawa czasowa malarstwa na szkle Czysta Forma są tu obrazy z XIX wieku . – To kilkuletni wysiłek konserwacji ponad 200 najstarszych obrazów na szkle z naszej kolekcji – mówi Anna Surmiak – Wende, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Wystawa będzie możliwa do zwiedzania jeszcze do połowy listopada. Z kolei w tzw. chałupie Gąsieniców Sobczaków są dostępne m.in. instrumenty muzyczne. Niektóre z nich należały do Jana Krzeptowskiego Sabały, są i te Stanisława Budza Lepsioka Mroza.
Natomiast w willi Oksza jest wyjątkowa wystawa czasowa „Wojciech Brzega. Talent i praca”, czynna do 2 października. Artysta ten jako pierwszy góral skończył studia artystyczne. Są tu jego rzeźby, ale nie tylko są też obrazy, portrety, a nawet projekty mebli, czy ołtarzy. Część pochodzi z prywatnych kolekcji, więc warto je zobaczyć.
Na parterze Okszy jest z kolei wystawa stała z działami z Młodej Polski i okresu 20. międzywojennego. Są wiec np. prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, Rafała Malczewskiego, czyli syna Jacka Malczewskiego.
Warto przypomnieć, że pierwsze muzeum funkcjonowało z drewnianym domu w zaledwie dwóch izbach, niedaleko Krupówek. Kolejne było też w niewielkim wybudowanym domku przy dzisiejszej ulicy Chałubińskiego. Obecny murowany, zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, okazały budynek powstał 100 lat temu.
Tekst i fot. (BES)